Wspominamy Jerzego Grabarę. W niedzielę uczcimy jego pamięć

W najbliższą niedzielę, 17 marca, zorganizowany zostanie w naszym klubie wyjątkowy turniej poświęcony pamięci wychowanka oracz cenionego na Śląsku i w Zagłębiu trenera Jerzego Grabary. Postanowiliśmy krótko przypomnieć jego sylwetkę.

Jerzy Grabara od zawsze kojarzony z Niwką, urodził się 27 marca 1962 w Mysłowicach. Od urodzenia mieszkał w Modrzejowie (dzielnica Sosnowca, granicząca z Mysłowicami), a później na Niwce, ale do szkoły podstawowej i liceum (gdzie poznał żonę) uczęszczał do Mysłowic. Pierwsze treningi piłki nożnej, o czym niewielu wie, Jerzy Grabara zaliczył w mysłowickiej Lechii 06. Szybko przeniósł się jednak na Niwkę, gdzie wcześniej z klubem związany był jego tata i brat. W sosnowieckim klubie uczył się piłkarskiego rzemiosła m.in. pod okiem śp. Jerzego Kloca i jako nastolatek z końcem lat 70. zaliczył debiut w III lidze, a następnie w 1984 roku jako zawodnik podstawowego składu wywalczył z drużyną awans do II ligi, w której pełnił funkcję kapitana zespołu. W barwach AKS-u rozegrał ponad pięćset spotkań na szczeblu II i III ligi. Po dobrej grze w 1/16 Pucharu Polski, w której Niwka po zaciętej walce odpadła z I-ligowym GKS Katowice, okres przygotowawczy przed sezonem 1985/1986 spędził w drużynie z Bukowej, jednak na krótko przed startem ligi trenerzy Łysko i Michajłow, oświadczyli, że nie widzą w niej miejsca dla wychowanka Niwki.

W swojej karierze zaliczył również epizody w innych klubach z regionu, najdłuższy w III-ligowym MK Górnik Katowice, krótsze w GTS Bojszowy, Stali Chełm Śląski (po kontuzji kolana) czy Górniku Sosnowiec (na zakończenie kariery). Równocześnie, począwszy od 1983 roku Jerzy Grabara zajmował się w klubie z Niwki szkoleniem młodzieży, prowadził drużynę rezerw, był asystentem w III lidze u trenerów Janusza Maślanki i Józefa Grząby, a wiosną 2002 roku pierwszy raz przejął pierwszą drużynę, której jednak nie udało uratować się przed spadkiem z IV ligi. W latach 2002-2008 oraz ostatni raz w 2013 roku prowadził AKS Niwkę w klasie okręgowej, a w międzyczasie pracował jako trener w IV-ligowym MK Górnik Katowice i Czarnych Sosnowiec, a także w klubach na Podhalu: Lubaniu Tylmanowa, KS Zakopane i KS Jarmuta Szczawnica, gdzie z przyczyn zdrowotnych w 2015 roku musiał zakończyć pracę szkoleniową. Jerzy Grabara zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 26 stycznia 2017 roku w wieku niespełna 55 lat.

Więcej o turnieju - TUTAJ